Hırsız Alarm Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Hırsız Alarm Sistemleri Nedir Nasıl Çalışır

Hırsız Alarm Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Hırsız alarm sistemleri konut veya işyeri güvenliğini sağlamak için kullanılan özel güvenlik sistemleridir. İleri teknoloji cihazlar kullanılarak hırsızların soygun girişimlerini ciddi oranda etkisiz hale getirmektedir. Hırsız alarm sistemi her ne kadar basit bir algoritma ile çalışıyor gibi dursa da, görevi hiçte basit değildir.

Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bina veya işyerlerinizin dışarıdan giriş sağlayabileceği alanları tespit edilip, bu alanlarda güvenlik önlemleri alınmaktadır. Kapı, pencere, balkon girişleri hatta havalandırma girişleri birkaç giriş noktasıdır. Her binanın farklı bir giriş noktası olabileceğini unutmayın. Guvenligim.com bu giriş noktalarına gizli sensörler yerleştirerek, açılması, zorlanması halinde uyarı vermesini sağlar. Alarm paneli bu tip sensör gibi ekipmanlarının yönetimini, birbiri ile iletişim kurmasını sağlamaktadır.

Örneğin, size ait bir yapıya dışarıdan girmek isteyen davetsiz kişiler var. Alarm sistemi kurulumu yaptıysanız bu davetsizlere müthiş bir sürpriziniz var demektir. Kapı, pencere gibi alanları açmaya teşebbüs ettiklerinde sensörler devreye girer. Alarm paneline anında uyarıyı gönderir. Panel ise boş durmaz ve sirene sinyal gönderir, bina sahibine mesaj gönderir. Son olarak emniyet birimlerine GPS ile binada anormal bir durum olduğunu belirtir. Siren sesini duyan hırsız için artık tek kurtuluş o binadan hızlıca uzaklaşmaktır.

Caydırıcı Alarm Sistemleri

Uzun yıllar boyunca tercih edilen bu yöntem son derece ekonomiktir. Ucuz hırsız alarmı denildiğinde ilk akıllara gelen yöntem. Fakat bilinmesi gerekir ki, gerçek sistemleri bile aşmak için yoğun çaba sarfeden hırsızlar, caydırıcı sistemleri gördükleri gibi anlayacaktır. Her ne kadar caydırıcı olarak görülse de profesyonel bir hırsız için bu yöntemler artık işe yaramamaktadır.

Bu tip durumların işe yaramama sebeplerine gelirsek, hırsız bu caydırıcı ekipmanları nereye koyduğunuzu farkedemeyebilir. Dolayısıyla kolay bir şekilde soygununu yaparak oradan uzaklaşır. Caydırıcı sistemlerde hırsızı panik yaptıracak hiçbir ekipman yoktur.

Hırsız Alarm Sisteminin Önemi

Caydırıcı sistemler ile kesinlikle kıyaslanmamalıdır. Caydırıcı sistemler görsel bir kutudan ibaret olup, amacına tam anlamıyla hizmet edememektedir. Kaliteli hırsız alarm sistemleri ise tamamen akıllı cihazlar ile sonuç odaklı çalışır. Titreşim, hareket algılama gibi özellikleri vardır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WeCreativez WhatsApp Support
Size Yardımcı Olmak İçin Buradayız
👋 Merhaba, Hoşgeldiniz