Yangın Alarm Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Yangın Alarm Sistemleri Nedir Nasıl Çalışır

Yangın Alarm Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sistemleri, tehlike anında devreye girerek olası yangını söndürmek için kurulan özel sistemlerdir. Yangının başlangıç anını tespit ederek anında devreye girer. Birçok yangın alarm markaları bu alanda özel üretimler ve sistemler sergilemişlerdir.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Olası bir yangın durumunda tehlikeyi anlık olarak algılar. Birlikte çalıştığı ekipmanlar ile hızlı bir şekilde bağ kurarak tehlikeyi önlemeye çalışır. Aynı bina içerisinde yer alan çeşitli söndürme cihazları da bulunur. Yangın ihbar dedektörleri tehlikeyi anladığı gibi yangın ihbar paneli ile iletişim kurar. Panel söndürme ekipmanlarına görevlerini hızlıca yönetir. Böylelikle kısa sürede yangın tehlikesi ortadan kalkar yada minimuma iner.

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri

Konvansiyonеl ve Adresli Sistemler olarak iki farklı alanda bu tür sistemleri inceleyebiliriz. Her iki sisteminde çok farklı çalışma mantığı vardır. Kısaca bu sistemlerden bahsetmek gerekirse;

  • Konvansiyonel Yangın Sistemleri: Yangın ihbar paneli erken algılama ve uyarı konusunda çok başarılıdır. Algılama ekipmanlarının olduğu bölgelerde uyarıyı alır. Geniş alanlarda birden fazla dedektör kullanılmaktadır. Duman dedektörü, ısı dedektörü, sıcaklık artış dedektörü gibi birçok ekipman bu sistemin paneliyle haberleşir.
  • Adresli Yangın Sistemleri : Yangın söndürme dedektörünün ve butonlarının ihbar panelinde numaralandırılarak çalışmasını sağlar. Yangın sinyali aldığında doğrudan lokal tespit yaparak bilgilendirme verir. Kısaca Adresli yangın sistemleri günümüzde ”Akıllı yangın alarm sistemleri” olarakta kabul edilmektedir.

Yangın Alarm Sistemi Zorunluluğu

Özellikle kalabalık işyeri noktalarında binaların yangından korunması kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. 19 Aralık 2007 tarihinde resmi gazetede 26735 sayılı bildiri ile yayınlanmıştır. Resmi gazete bildirimine BURADAN ulaşabilirsiniz. Can ve mal kaybının yoğun olarak yaşandığı bu tür olaylar maalesef gündelik yaşamımızın bir parçası olmuştur. Yaşam alanlarımız veya işyeri alanlarımızda yangına neden olabilecek birçok neden var. Bu nedenle mutlak suretle yangın sistemleri kurulumunu yapmanız önemlidir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”  gereğince, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 1/11/2007 tarihli ve 5098 sayılı ”Sivil Savunma Kanunu’nun ek 9.maddesine gör, Bakanlar Kurulu’nca 27/11/2007 tarihinde kabul edilerek zorunlu hale getirilmiştir. Ücretsiz Yangın ihbar sistemleri keşfi için bizlerden hızlı destek ve çözüm çalışması alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WeCreativez WhatsApp Support
Size Yardımcı Olmak İçin Buradayız
👋 Merhaba, Hoşgeldiniz